3. VOŠ na cestách

Semilsko. Tak zní téma absolventské práce, kterou pro červnovou obhajobu zpracovala studentka třetího ročníku Petra. Právě tato práce přivedla ji a její spolužáky do Nouzova nedaleko Semil, na poznávací a sportovně-relaxační víkend.

Okolní kraj okouzlil nejen nás, ale i Járu Cimrmana, ten zde ulehl do trávy a rozhodl o stavbě nejnižší rozhledny na světě. Nemusíte se pachtit do schodů, na rozhlednu se totiž nevystupuje, ale sestupuje. Z jednoho malého schůdku, asi deset centimetrů pod úroveň země. Jinak ale má rozhledna veškeré vybavení, které na ochozech rozhleden očekáváme, to jest zábradlí, bránící pádu z výšky, i panoramatické popisky. Navíc je zde Cimrmanův zárožní dalekohled a též Cimrmanův Luxfon, telefonní budka, z níž si můžete zatelefonovat (pokud u sebe máte mobilní telefon J ). Poblíž byla v roce 2006 vysazena památná lípa, která rozhledně časem přeroste přes hlavu, a nachází se zde i jehlan, označující Cimrmanův střed světa. Na tomto pro každého Čecha památném místě začínal víkend plný zážitků a – přiznejme si popravdě – i dobrodružství. K nim patřil výlet na koloběžkách do Dolánek neboli zážitek. Oběd ve známé hospodě jménem Zrcadlová koza – tedy dobrodružství. Závodní peloton se totiž cestou za vidinou oběda roztrhal a ne všichni koloběžkáři prošli kontrolami na obou stanovištích. V kempu v Dolánkách jsme se však zase všichni našli, a protože našim strojům končila výpůjční doba, stali se z  koloběžkářů pěší turisté. I přes značnou fyzickou zátěž (22 km) ztráty večer hlášeny nebyly, takže i následujícího dne jsme mapovali turistické možnosti semilského kraje.

Jedna skupina se vydala na rozhlednu na Kozákov a blízký Rotštejn, turisticky zdatní jedinci prošli Riegrovu i Palackého stezku. Riegrova stezka začíná v Semilech, kde působil Antal Stašek a kde se narodil i jeho syn Ivan Olbracht. Ze Semil také pochází významný politik František Ladislav Rieger, po němž je pojmenována atraktivní stezka podél Jizery. Cestou jsme minuli dvě elektrárny, pramen Antala Staška a také několik vyhlídek. Krátký tunel na trase je zajímavý tím, že jeho vyhloubení v čediči trvalo celých 6 týdnů a padlo na něj přes tisíc dynamitových patron. Nejatraktivnějším úsekem stezky je visutá galerie, dlouhá 77 metrů a vybudovaná 5,5 metru nad původní hladinou řeky.

Obě skupiny dorazily do Bozkova, známého unikátními dolomitovými jeskyněmi, odkud jsme se vrátili na ubytovnu U Kapličky. Vrcholem pobytu byla aktivní večerní hra, která se sice protáhla hluboko do noci, s jistotou však můžeme potvrdit, že nenudila = ubytovnu jsme následujícího rána předávali v původním stavu.


© 2017 Hotelová škola Poděbrady, Komenského 156/7, 290 01  Poděbrady, tel.: +420 322 312 622, +420 325 612 541, e-mail: info@hsvos.cz