Studentky z Hotelovky ovládly soutěž
Rio Mare Svačinka roku 2017

Naše šikovné studentky z 2.B Hana Budková a Veronika Šijanová, které postoupily mezi 15 nejlepších v soutěži Svačinka roku od společnosti Rio Mare, nám v rozhovoru popsaly, jak celá soutěž probíhala a jak se na ni připravovaly.

Jak jste se o soutěži dozvěděly?

H + V: Oslovila nás paní učitelka Roubíčková, jestli bychom měly zájem se zúčastnit soutěže Rio Mare, na které byl minulý rok úspěšný student Pavel Carhoun.

S jakou svačinkou jste na soutěž jely?

H: Připravila jsem si tuňákové muffiny s dipem.
V: Se špenátovými vaflemi s fazolovo-tuňákovým salátem.

Jak vás recepty napadly?

H: Ráda vařím a peču zdravě, takže výběr byl jednoduchý. Rozhodla jsem se pro muffiny z ovesných vloček. Recept jsem si vymyslela sama. Přišla nejsložitější část, musela jsem si říct, co do muffin chci dát a čím spojím všechny suroviny, na kolik a jak dlouho je budu péct. Pak už stačilo celé jen nanormovat a zakomponovat tuňáka, který musel být hlavní součástí našich výrobků.

V: Nápad byl jednoduchý, udělat rychlou, zdravou a fresh svačinu, která děti zároveň osloví. Vafle jsou oblíbený pokrm na sladko, tak proč je neudělat na slano? Svůj podíl na nápadu má určitě i paní učitelka Roubíčková. Náplň už byla jen maličkost. Samozřejmě přispěl k receptu i internet.

Jak dlouho jste se připravovaly?

H: Připravovala jsem se ve škole o hodině TPP a o víkendu před soutěží.

V: U mne proběhla vlastně docela rychlá příprava, jelikož se připravuji ještě na soutěž s čokoládou. Trénink probíhal hlavně v hodinách TPP a občas i ve volném čase. Zajímavé bylo, že při každé přípravě to dopadlo úplně jinak.

Jak soutěž probíhala?

H: Celá soutěž se konala v Holešovické tržnici v Chefparade. Nejdříve jsme si vylosovaly, kolikáté půjdeme na řadu. Vylosovala jsem si 9 a Verča 8, takže jsme soutěžily spolu.  V zázemí jsme si připravily suroviny a čekaly, než půjdeme na řadu. Nervozita nastala, když jsem si připravovala věci na místě, kde se soutěžilo. Během 20 minut, které jsme měly na přípravu svačiny, jsem vůbec nevnímala okolí a jela si jen to svoje. Na konci jsem musela hodně zaimprovizovat, protože trouba pekla jinak, než u nás ve škole. Musela jsem přidat stupně. Největší napětí bylo, když jsem muffiny měla vyklápět. Ne všechny se mi vyklopily hezky, takže jsem jich pár musela vrátit zpátky do formy a znovu vyklopit.  Naštěstí se pak vyklopily správně. Dál už zbývalo jen čekat na výsledky. Během té doby jsme mohly ochutnávat svačiny ostatních soupeřících.

V: Při vstupu do studia Chefparade na nás hned padla vánoční a přátelská atmosféra. Všechno bylo dokonale připravené a propracované, jako třeba občerstvení a zázemí pro soutěžící. Jak se přibližoval náš start, začala pracovat i tréma. Na konci našeho výstupu, který byl zcela bezchybný, a i kdyby nebyl, uměly jsme chyby dobře zamaskovat, jsme zjistily, že tréma byla zcela zbytečná. Nejtěžší část pak byla čekání na výsledky. Konkurence byla veliká. I tak soutěž byla skvělým přínosem do budoucna a mohu ji jen doporučit.

Jak jste v soutěži dopadly?

H: Získala jsem cenu veřejnosti a zvláštní cenu poroty.
V: Dostala jsem celkové 2. místo z 15 finalistů.

Co jste vyhrály?

H + V: Výrobky Rio Mare a poukaz do Mallu.

Jaké máte plány do budoucna?

H: Zdokonalovat znalosti zdravé výživy. Ve 3. ročníku mám v plánu vycestovat na zahraniční praxi na Island. V budoucnu chci cestovat a poznávat zahraniční gastronomii.

V: V úterý 12. 12. 2017 mě čeká soutěž s belgickou čokoládou a pak už pomalu i přípravy na banket. Na jaře možná ještě bude nějaká soutěž, uvidíme. Samozřejmě, zdokonalovat se a připravovat se na další soutěže.

 

Děkuji za rozhovor a držím palce k dalším úspěchům a splněným snům!

Hanča Budková, Verča Šijanová, Petr Eliška

© 2017 Hotelová škola Poděbrady, Komenského 156/7, 290 01  Poděbrady, tel.: +420 322 312 622, +420 325 612 541, e-mail: info@hsvos.cz