Kostelec nad Orlicí – exkurze 1. VOŠ

Ve čtvrtek 4. dubna 2019 vyrazili studenti 1. VOŠ na odbornou exkurzi do Kostelce nad Orlicí. Zámkem, jehož majitelem je František Kinský, nás provázel spolužák Michal. A musíme přiznat, že jeho výklad byl excelentní nejen po technické stránce, ale hlavě zajímavý svým obsahem. Poučili jsme se nejen o historii zámku, ale také se dozvěděli hodně z rodokmenu kostelecké větve rodu Kinských, kterou přímo v interiérech dokládaly dobové fotografie, obrazy členů rodu i předměty denní potřeby. Upoutal nás nábytek, čtecí křeslo i s podložkou pro knihu jsme si mohli vyzkoušet, postel s polohovatelným stolečkem bohužel nikoliv.

Tempem příjemné jarní procházky jsme se přesunuli do nedalekých Častolovic a během procházky zámeckým parkem se seznámili s historií zámku, který vlastní paní Diana Phipps Sternbergová. Během jednoho dne jsme mohli porovnat dvě šlechtické "živnosti" a jejich provoz, akce, kterými lákají k návštěvě. Zde určitě vede pan Kinský, který třikrát do roka osobně provází zámkem. Zájem je obrovský, letošní vstupenky se vyprodaly za 30 minut! Ti, na které se nedostalo, mají ale také šanci. Pan František Kinský je již druhé volební období místním starostou. Pokud ho nezastihnete v úřadu, vaší poslední šancí je svatba na kosteleckém zámku, kde pan Kinský jako místní zastupitel také oddává.

Eva Svobodová a studenti 1. VOŠ

© 2017 Hotelová škola Poděbrady, Komenského 156/7, 290 01  Poděbrady, tel.: +420 322 312 622, +420 325 612 541, e-mail: info@hsvos.cz