Budapešť

Na zájezd do Budapešti jsme vyrazili brzo ráno ve čtvrtek 13. září. Do hlavního města Maďarska jsme přijeli kolem jedenácté hodiny a hned nás přivítal dech beroucí výhled z obranného vrchu Gellért s působivou Citadelou a budapešťskou „Sochou Svobody“. Město má dvě nejstarší části: Budu a Pešť. První den jsme si prohlédli Budu.

Viděli jsme rozsáhlé paláce hradního vrchu s národní galerií, sídlem prezidenta a krásnou fontánou. Poté jsme přešli k Matyášovu kostelu, kde jsme měli chvilku na oběd. Naprostou náhodou jsme se s kamarády posadili v italské restauraci Jamieho Olivera. Byl to skvělý zážitek. Měla jsem výborné lasagne a ochutnala jsem salát Ceasar a pizzu Juliet.

Po obědě jsme sešli k řece Dunaj a přešli na druhý břeh po nejstarším mostě do Pešti. Tam jsme se zastavili u památníku židovským obětem, ale naším cílem byla budova parlamentu, kam jsme se dostali na komentovanou prohlídku. Prostory této budovy mě příjemně překvapily. Parlament však nebyl zakončením našeho prvního dne. Poté, co jsme se ubytovali, jsme vyrazili do nočních ulic Budapešti. Jedním z největších zážitků se pro mě stala jízda na ruském kole Budapest Eye s krásným nočním výhledem na osvětlené památky. Se spolužačkami jsme objevili skvělý koutek se street food. Jídlo bylo opravdu moc dobré a noční živou Budapešť jsme si všichni doslova vychutnali.

Druhý den hned ráno nás čekala projížďka druhým nejstarším metrem v Evropě, kterým jsme dojeli až na náměstí se slavnou cukrárnou Gerbeaud. Pak jsme urazili pořádný kus cesty k bazilice sv. Štěpána. Tato gigantická barokní stavba mi vyrazila dech. Takový pohled musíte vidět na vlastní oči, a nejen ten, i pohled na jednu z obřích tržnic Vásárczarnok, kde koupíte téměř vše od čerstvé zeleniny až po místní speciality. Návštěvou tržnice náš pobyt bohužel končil.

Zájezd jsem si opět moc užila. Mohla bych říct, že jsem si město dokonce zamilovala. Určitě plánuji vrátit se, a to nejen jako turistka, ale třeba jako barman do obřího Rock Café hned naproti cukrárně Gerbeaud.

Tereza Kvardová, 3.D

© 2017 Hotelová škola Poděbrady, Komenského 156/7, 290 01  Poděbrady, tel.: +420 322 312 622, +420 325 612 541, e-mail: info@hsvos.cz