HOTELOVKA POMÁHÁ – nejen v rámci projektu 72 hodin

Už sedmým rokem probíhal letos v první polovině října v České republice čtyřdenní projekt „72 hodin“, který je organizován Českou radou dětí a mládeže za podpory ministerstva školství. Smyslem tohoto projektu je přivést mladé lidi k přemýšlení, jak pomoci svému okolí, lidem nebo přírodě kolem nás. Hotelová škola se zapojuje do dobrovolnických aktivit pravidelně a opakovaně, motto HOTELOVKA POMÁHÁ se stává nosným motivem činnosti školy během celého roku a z původně jednorázové říjnové akce pro „72 hodin“ se někdy stane tradiční školní aktivita předávaná mezi třídami už několikátou generaci.

Jedenáctého a dvanáctého října letošního roku se třídy na hotelovce překonávali ve vymýšlení smysluplných projektů pro svoje okolí a zaregistrovali na stránkách „72 hodin“ celou řadu akcí:

Druhá A a první D se rozhodly pro Pomoc pejskům v útulku. „Celý týden jsme prodávali ve škole různé domácí dobroty, abychom vybrali co nejvíc peněz a mohli tak nakoupit potřebné věci pro pejsky do útulku.“ (Honza),  druhá B se rozhodla „…vylepšit už tak krásné Poděbrady, a to tak, že jsme zasadili strom na plavební komoře. Tím jsme pomohli planetě a zároveň zlepšili životní prostředí ve městě, kde studujeme.“ (Terezie)

Ve třetí D se toho vymyslelo asi nejvíc: V rámci akce Sladký úsměv pro poděbradské seniory…naše třída uspořádala pečení moučníků do poděbradského domova důchodců Luxor. Dvanáctého října se nás sešlo pět ve školní cvičné kuchyni ( a tímto děkujeme paní učitelce Hummelové za to, že nás vzala k sobě do hodiny.) Upekli jsme během dvou hodin tři druhy moučníků - jablečné štrůdly, perník a také dia sušenky, protože jsme mysleli i na diabetiky. Potom jsme je společně odnesli do domova důchodců, kde nás všichni s radostí přivítali a byli za to moc šťastní. Ve spolupráci s domovem budeme určitě pokračovat, o vánocích se chystáme napéct perníčky. Jsem opravdu ráda, že jsme se do tohoto projektu pustili a udělali tím někomu radost.“ (Adéla)

Plyšáci pro dětský domov v Býchorech: „V rámci projektu 72 hodin jsem vymyslela projekt s plyšáky pro dětský domov v Býchorech. Během týdne, kdy probíhal projekt, žáci naší školy shromáždili plyšové hračky, které byly posléze dopraveny do Býchor. Pracovníci spolu s dětmi z dětského domova byli nadšeni. Projekt měl úspěch a rádi bychom udělali radost i příští rok.“ (Eliška)

Druhá D se rozhodla pro akci Sbírka oblečení pro dětský domov Nymburk a studenti ubytovaní na Domově mládeže uspořádali ve čtvrtek s paní vychovatelkou odpoledne plné vyrábění vánočních dekorací. Tento projekt se zaregistroval v rámci „72 hodin“ jako Pomoc pro Žanetku a bude pokračovat i v dalších podzimních dnech, tak aby se připravilo co nejvíc výrobků, které se budou prodávat na kolínském „Vánočním trhu pro Žanetku“.

A stejně jako u akce pro nemocnou holčičku, které studenti z hotelovky pomáhají už poněkolikáté, se začaly objevovat výzvy a nápady k opakovanému přinášení radosti: v útulku se chtějí střídat hlavně internátní žáci k odpolednímu venčení pejsků, další návštěvy a překvapení se připravují pro seniory v poděbradském Luxoru i pro děti v dětských domovech v Nymburce a v Býchorech. Zapojení do výzvy 72 hodin učí žáky školy smysluplně využít čas, věnovat ho někomu, kdo to potřebuje, přemýšlet o svém okolí a starat se o svět kolem sebe.  Snad alespoň některým z nich toto nastavení zůstane.

říjen  2018, Jana Podoláková, ředitelka

© 2017 Hotelová škola Poděbrady, Komenského 156/7, 290 01  Poděbrady, tel.: +420 322 312 622, +420 325 612 541, e-mail: info@hsvos.cz